Ebru Karaduman’dan Ramazan Ayında Spor Tavsiyeleri

Ramazan ayının, sıcak yaz günlerine denk gelmesi ile maruz kalınan aşırı sıcak havalar ve günlerin uzun olması vücudun normalden daha fazla su ve mineral kaybetmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra oruç tutarken uzun süreli aç kalınması, vücudun gün içerisinde yeterli enerjiyi alamaması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, oruç tutarken sporun ne zaman ve ne şiddette yapıldığı oldukça önemlidir.

Size ilk önerim ramazan ayında günlük aktivitenizi azaltmamanız olacaktır. Açlık hissi ile hareketlerinizde bir yavaşlama olması normaldir. Ancak oruç tuttuğunuz ilk 2-3 günü atlattıktan sonra ramazan ayının oldukça rahat geçtiğini göreceksiniz. Aksi taktirde metabolizmanın yavaşlama eğiliminde olduğu bu dönemde kilo artışı yaşayabilirsiniz. Kilo artışını engellemek ve ramazan ayının çok daha kaliteli geçmesi için, bu dönemde spor yapmak oldukça önemlidir. İftardan 1,5 saat sonra yapılacak olan hafif egzersiz hazmı kolaylaştırmaya ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olacaktır. Ancak oruç tutarken ağır ve uzun süreli spordan uzak durmak gerekmektedir. Ağır egzersizler su kaybını arttıracağı için ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. 

Eğer iftar öncesinde spor yapmak istiyorsanız, en ideal ve kolay spor yürüyüştür. Ramazan ayının ilk haftasında 20-30 dakika, Ramazan’ın ilerleyen günlerinde ise 40-60 dakika yürüyüş için zaman ayırabilirsiniz. Yürüyüş sonrası iftarda su içip, yemek yiyebileceğiniz için aç karnına egzersiz yapmanın zararlarını en aza indirgemiş olursunuz.

Aktif yaşa, zinde kal!

Herbalife Türkiye Spor Danışmanı, Ebru Karaduman

 

Esenyurt Beslenme Kulubü

Herbalife ve Herbalife Ürünleri

Esenyurt Sağlıklı Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.