Ramazan Ayı ve Yürüyüş

Ramazan ayı süresince spora ara verilmesi, yaklaşık %30 oranında kondisyon kaybına sebep olmaktadır. Aynı zamanda yavaşlayan metabolizma yüzünden alınan kiloların verilmesi de birkaç ayı bulabilir. Bu dönemde dönemde egzersiz özellikle kilo almamak için çok önemlidir. Bu yüzden sağlıklı ve spor yapan kişilerin, spora devam etmeleri gereklidir.

Oruç tutacak kişilerin ağır sporlar yerine hafif sporları tercih etmelerini öneririm. Su ve mineral kaybının yoğun olduğu bu dönemde, alınan besinler henüz sindirilmeden ağır sporlar yapıldığı zaman; kan şekerinde oynamalar olması mümkündür. Bu yüzden, oruç tutacak kişiler için en ideal spor, tempolu yürüyüştür.

Yürüyüş ne zaman, ne şekilde yapılmalı?
Kişi alışık olduğu tempoda yürümeli ve serin saatleri tercih etmelidir. Ramazanda en ideal saat, iftardan 1-1,5 saat öncesi olabilir. İftardan önce vakit ayıramayanlar ise iftardan en az 1 saat geçtikten sonra yürüyüş yapabilirler. İlk 10 gün, 20 ile 30 dakika arasında, daha sonraysa 40 ile 60 dakika arasında tempolu yürünebilir.

Bunun dışında alternatif arayanlar, hafif koşu yapabilir ya da bisiklete binebilirler. Oruç tutanlar, yüksek miktarda yağ ve su kaybedecekleri ağır sporlardan kesinlikle kaçınmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Aktif yaşa, zinde kal!

Herbalife Türkiye Spor Danışmanı, Ebru Karaduman

 

Esenyurt Beslenme Kulubü

Herbalife ve Herbalife Ürünleri

Esenyurt Sağlıklı Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.